четвртак, 9. април 2020.


BITI DRUGAČIJI II deo
Nekada je odstupanje od proseka proglašavano greškom, u vremenu koje dolazi trebalo bi da bude prednost. Zato se nemojte plašiti da budete drugačiji, nije u pitanju greška za sve ono gde  su vam govorili da ste posebni. Sećam se jednom prilikom u osnovnoj školi u sklopu priprema za takmičenje iz biologije, određivali smo sami sebi krvnu grupu. Nas dvadesetak nestrpljivo smo čekali reakcije i ispostavilo se da su svi A, B ili O, jedino sam ja bila AB. Profesorica, koja je pre toga bila načelnica laboratorije u bolnici, rekla je da sam sigurno napravila grešku. I to nije bio jedini put kada je nešto u vezi sa mnom proglašeno greškom. Zapravo, sve je bilo kod mene ispravno jedino je greška bilo verovanje autoriteta da ono što se ne uklapa treba proglasiti greškom.
Menja se osnovna paradigma – šta mogu da dobijem od sveta, u – šta mogu da dam svetu.
Naš problem koji je bilo teško objasniti neupućenima je kriza u načinu razmišljanja, kao što ovaj primer pokazuje. Prednost onih koji drugačije razmišljaju sada će preovladati i zbog toga u vremenu koje dolazi svi bi trebalo da nauče pravilno da razmišljaju. Moj primer koji ću opisati doveo me u nezavidnu situaciju ali nisam mogla drugačije da postupim. Naime, brat po ujaku se teško razboleo. Nakon dijagnoze lekara moji rođaci su se okupili u našoj kući. U trenutku kada sam ja došla kući zatekla sam ih, zajedno sa mojim roditeljima, kako plaču i ridaju. Pomislila sam da je neko umro. Kada su mi pokazali dijagnozu, pitala sam šta su lekari rekli uz to. A rekli su da će biti operisan nakon čega će uslediti duži oporavak. I dali su velik procenat da će operacija uspeti. Ja sam počela da se smejem. Rekla sam im da se raduju što ima pomoći i što će ga operisati vrhunski stručnjak, a ne da ga oplakuju živog. To je naišlo na osuđivanje, rekli su da izađem van dok se ne saberem. I nastavili su da plaču. Danas, a ovo se deslo pre skoro četiri decenije, moj rođak je živ, ima svoju porodicu, vodi jedan prosečan život.
Šta mogu da dobijem od sveta nas je i dovelo do ove tačke. Sve je upotrebljeno za korist i dobit. Sve je podjarmljeno i porobljeno. Sve je počelo čoveku da donosi zaradu i profit. Stručak ubranog poljskog cveća na pijaci, životinje u zoološkom vrtu, izvori čiste žive vode prerađene/zagađene u cilju da se prodaje flaširana, ribe u okeanima, šume i drveće. Sada se i čist vazduh plaća po raznim sobama jer je ovaj vani zagađen. Sve smo okrenuli protiv sebe. Čitava priroda je viđena očima iskorištavanja i bogaćenja. Da ne pominjem naftu, gas, ugalj. Reke su krvotoci Zemlje. Nafta, gas i ugalj su njene rezerve hranjivih materija, a znamo da to ima i naše telo. I kada nam rezerve gvožđa opadnu postajemo anemični. To isto se dešava i sa planetom kada joj oduzmemo njene rezerve.
Šta mogu da dam svetu – biće nam misao vodilja ubuduće. Mi ovde nismo došli da grabimo, već da dajemo. Ono čime ste vi obdareni je potrebno sada svima nama. Možda ćete pomisliti šta bi jedna bubamara mogla da znači svetu, na primer. A sad zamislite tužnu osobu koja peva onu pesmicu: let, let bubamaro, pokaži mi gde je moj dragi...I bubamara poleti. Ta osoba krene u tom pravcu i susretne starog čoveka. On joj kaže da nedaleko odatle živi jedna porodica kojoj treba pomoć. Osoba pomogne toj porodici i u znak zahvalnosti dobije jedan divan cvet koji zasadi u svojoj bašti. I kada je cvet bio mirisan i rascvetan, pored bašte naiđe jedna osoba koja posle  zakuca na vrata i pita kako je uzgojila tako divan cvet. To je ljubav na prvi pogled.
Poenta priče je da vi ne možete ni znati, a nije ni važno, na koji sve način možete dotaći druge i pomoći im svojim darovima, talentima i resursima. Kako god to što vas čini posebnim da nazovemo, to nekome treba, neko baš to traži i nekome upravo to pomaže da postane bolji i da  lakše nauči svoje lekcije. Prihvatite svoje darove ovako:
Ja prihvatam svoj dar.
Ja živim svoj dar.
Ja jesam svoj dar.
Jasna Bogojević Janjić